Po dłuższym czasie obcowania z programowaniem zacząłem mieć problemy ze zdobyciem motywacji do kolejnych ćwiczeń. Nauczyłem się pisać gotowe projekty, dużą przyjemność daje mi możliwość zamknięcia tego co robię w repozytorium na githubie z dokumentacją, a najlepiej z możliwością przetestowania na stronie. Prawidłowa postawa by budować idealne portfolio. Pewnie tak ale co zrobić gdy chce zacząć uczyć czegoś zupełnie nowego od postaw? Nie napisze od razu niczego sensownego w technologii, której nie znam. Uczenie zaczyna się pisania małych często bezużytecznych skryptów, których nie da się nigdzie wykorzystać, nie wypada nikomu pokazać. Gdybym nie tworzył aplikacji od kilku lat pewnie uznałbym, że opisany problem jest wydumany. Czas to jednak wartość największa, czym więcej pracuje przed komputerem tym bardziej to sobie uświadamiam.

Siadam i klepie kolejne linijki instrukcji służących tylko wyrobieniu wprawy i pewnych nawyków. Trening czyni mistrza. No ale gdzie ten postęp? Jak zobaczyć to co udało mi zrobić? Nauka to pewna obietnica, że nabyte umiejętności uda mi się wykorzystać – właśnie – w kolejnych przyszłych projektach. To strasznie frustrujące, gdy kolejne godziny pracy nie dają mierzalnego rezultatu. Zostaje tylko wiara.

Na szczęście udało mi się oszukać samego siebie. Praca bez nagród jest nudna nie oferuje nic w zamian a czas pracy na szczęście da się zapisać. Polubiłem wtyczkę wakatime, program współpracujący prawie z każdym popularnym edytorem kodu, a więc uniwersalny, pozwalający na zapisywanie czasu pracy nie angażując przy tym osoby programisty. Pokochałem kolorowe słupki i wykresiki tygodniowych raportów, gdzie mogę zobaczyć jakich technologii i ile czasu używałem. Program wychwytuje aktywność dotyczącą konkretnych projektów jak i urządzeń na których piszemy. Być może samo podziwianie zwizualizowanych danych statystycznych nic nie daje gdyż do celu przybliża tylko systematyczna praca ale czasem warto ponieść swoje ego uświadomić sobie, że czas który poświęcamy na naukę nie jest bezpowrotnie zatracany, zobaczyć to na własne oczy w przyjemnej czytelnej formie.

Statystyki dwu-tygodniowe
Statystyki ogólne

Nauka programowania to także nauka pracy nad sobą – warto czasem skupić przy tym na obrazem czasu. Czas zawsze definiuje wysiłek nawet jeśli nie widać gotowych mądrych projektów, czas widać. Możliwość wizualizacji czasu nie jest usługą darmową ale bezpłatnie oferuje dużo, raporty można składować w dowolnym miejscu wszystko zależy od wyobraźni dewelopera.