Sam kiedyś chciałbym prowadzić kanał na YouTube. Na razie jednak nie czuje się w materii na tyle pewnie i cóż mi pozostaje – pisanie. Internet to cudowne źródło informacji, tak cudowne, że bardzo łatwo się w tym wszystkim pogubić. Obecnie pojawia się wysyp stron o tym jak uczyć się pisać programy. W morzu informacji wszystkim utonąć, nikt nie mówi bowiem adeptom kodowania jaką drogą właściwie podążać. Z tego powodu zdecydowałem się na zestawienie kanałów w serwisie YouTube z moimi ulubionymi autorami.

W spisie biorę pod uwagę rozpiętość zagadnień związanych z sektorem IT: karierą, szczegółami technicznymi, ogólnymi zastosowaniami informatyki. Początkujący, szczególnie osoby, które nie mają solidnych podstaw technicznych, wykształcenia kierunkowego z zakresu nauk inżynierskich; a także ci którzy nie pracują w branży, wychodzą z przekonania, że do nauki programowania niepotrzebna jest m.in matematyka, logika, elektronika a wystarczą umiejętności pamięciowe. Prawda jest dużo bardziej złożona, przekonali mnie o tym autorzy filmów, kanałów o podobnej a jednak bardzo od siebie odmiennej tematyce i podejściu.

  • Moją listę otwiera kanał: Jak nauczyć się programowania Jego autor publikuje materiały, które nie ograniczają się do nauki klepania poleceń w danych języku. Kamil Brzeziński porusza tematy związane z rozwojem zawodowym, opowiada o życiowych kwestiach, prezentuje możliwości bardziej efektywnego zdobywania wiedzy. Dostarcza jako praktyk, pracownik w zawodzie bardzo cennych informacji.

  • W programowaniu, nauce kodowania do klepania instrukcji w ulubionym języku, bardzo przydatne są podstawy. Kanał Maszyna licząca wprowadza do nauki programowania skupiając się na aspektach związanych z działaniem komputera, ten okazuje się być niczym innych jak maszyną liczącą. Autor bardzo drobiazgowo, a przede wszystkim niezwykle klarownie wyjaśnia m.in czym jest system binarny, algorytmy czy pamięć. Opisuje bramki logicznie, wyjaśnia podstawy elektroniki i budowy komputerów. Tematyka kanału porusza to, czego mogą dowiedzieć się studenci pierwszego roku kierunku informatyka.

  • Przemysław Bykowski autor kanału o tym samym tytule porusza zagadnienia związane z programowaniem w Javie z wykorzystaniem frameworków webowych. Mimo, iż kanał charakteryzuje ściśle wybrana tematyka, charakterystyczna dla konkretnej specjalność autor opisuje szeroki aspekt zastosowań swoich lubionych technologii. Prowadzi streamingi, stronę WWW, funpage gdzie podaje mnóstwo ciekawostek ze świata webdewelopera.

  • Pasja Informatyki to kanał, którego autor wybrał podejście oparte o zastosowanie technik motywacyjnych. Mimo, iż materiały Mirosława Zalenta wydają się czasem zbyt długie, niezbyt mocno pogłębione technicznie, przykuwają mocno uwagę, zachęcają do samorozwoju we własnym zakresie.

Powyższe cztery pozycje nieuwzględniające materiałów anglojęzycznych, dają dziesiątki godzin materiałów do przestudiowania i otwierają przed widzem szeroki kontekst zagadnień związanych z IT. Obowiązkowe do zapoznania się dla każdego raczkującego programisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.